List Polaków do Świętego Mikołaja

W tym roku Mikołaj ma więcej roboty niż zwykle, bo oprócz dzieci swoje listy z prośbą o prezenty ślą również dorośli. Do 6 grudnia 90% zapytań i próśb wysłali mężczyźni w wieku od 30 do 68 roku życia, reszta to emerytowane rencistki powyżej 70tki.

Święty Mikołaj siedząc przy dużym drewnianym stole ściąga i zakłada swoje wielkie binokle z niedowierzaniem pocierając oczy. Czy aby to co widzi w listach nie jest żartem?
– Jadwiga, a ty co o tym sądzisz? – Klepie w ramię koleżankę po fachu, która w przerwie od segregacji listów właśnie zaczęła obierać kartofle.
– No co ja ci stary mogę powiedzieć – życie. Zapytania tych ludzi są jak najbardziej zasadne . Nie zdziwiłabym się gdyby większość z nich już nie zaczęła pędzić  własnego bimbru, patrząc na to co czeka nas  w przyszłym roku.
– Tak, tylko Jadwiga, czy ja mogę spełniać takie prośby? Bo wiesz ja nie chcę żeby mi się potem Ziobro do tyłka nie dobrał za te moje dobre serce.
– Akcyzy stary przecież nie zniesiesz, to proszą cię o to co jest możliwe. Zresztą to nie taka duża ilość. Więcej przywoziło się tego za czasów Prl -u z tych samych powodów co dzisiaj.
– To co dzwonić do Antoniu z Rumunii, by organizował już  transport do Polski? – zapytał Mikołaj.
– Dzwoń – odparła Jadwiga wrzucając kartofle do wielkiego kotła z gorącą wodą. Z Finlandii przecież nie będziesz tego ciągnąć, bo tu jest drożyzna, więc trzeba z kraju gdzie ceny są niższe. – dodała biorąc się za krojenie wołowiny.
Wygląda na to, że dziś lub jutro będzie niezła wyżerka, tak się Jadwiga napracowała przy garach.
Święty Mikołaj zrobił jak mu powiedziano, jednak około dwudziestej poczuł się senny i udał się na zasłużony spoczynek.
Jadwiga w tym czasie zaczęła sortować wszystkie listy nad którymi dumał jej kolega po fachu. Jeden z nich spodobał jej się tak bardzo, że postanowiła go wam pokazać. Oto i on:

Dear Santa,
Jest gorzej niż myślałem gdyż w przyszłym roku (2022) w Polsce  akcyza na wódkę, piwo i wino wzrośnie o 10%, a później aż do 2027 o 5 % co rok. Wzrosnąć ma również akcyza na papierosy, tytoń i wyroby nowatorskie. Dla mnie i dla moich od 40 lat pijących i palących kolegów to jest skandal. Dlatego proszę o natychmiastową reakcje. Są kraje w których alkohol jest tańszy niż w Polsce, więc proszę się szybko rozeznać i zorganizować,, posiłki ” . W kolejnym liście będzie informacja jaka to ma być ilość. Sądzę, że dla Santa to bułka z masłem. Trzeba za wszelką cenę pomóc takim ludziom jak my, by w tak ciężkich czasach nikt nie popadł w depresję. Każdy dobrze ogarnięty obywatel tego świata doskonale wie jak działa czarny rynek i na pewno się w nim odnajdzie, więc proszę śmiało organizować towar, ludzi i transport.
Ps: W razie pytań proszę udać się saniami do wsi Browarek w województwie podkarpackim i  pytać o Gazownika. Moi ludzie wskażą odpowiednią drogę.
Ściskam  sztywniutko
Jędrzej

mikołajAha i jeszcze jedno : Czy ciekawi jesteście o co prosiły rencistki w liście do świętego Mikołaja? O nic, tylko by zostało jak jest gdyż Polski Ład jest cudowny, władza niesamowita, a one nie chcą innego rządu i prezydentury. Ciekawe tylko jak odniesie się do tego nasz ukochany Święty Mikołaj. Wszystko zależy pewnie od poglądów Jadwigi. Zresztą zobaczymy w kolejnych latach czy się coś zmieni czy nie, bo jak jest teraz każdy widzi.
Całuski

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *